LMT
 
 

 

 

 

Ateities energetika

Ši svetainės versija yra suarchyvuota nuo 2017-11-03. Informacija nebeatnaujinama. Aktualią informaciją rasite adresu www.lmt.ltNacionalinėje mokslo programoje „Ateities energetika“ buvo sprendžiami du uždaviniai:

  1. Lietuvos energetinio saugumo bei plėtros modelių kūrimas ir tyrimas;
  2. ateities energijos gamybos, tiekimo ir efektyvaus vartojimo mokslinės bazės kūrimas.

Per 2010–2014 metus įgyvendinant Programą buvo užbaigti 22 projektai.

Programos projektus vykdė 6 Lietuvos mokslo ir studijų institucijos, juose dalyvavo 290 vykdytojų, iš kurių 36 doktorantai ir 184 mokslinius laipsnius turintys tyrėjai. Gauti moksliniai rezultatai iš esmės atitiko planuotuosius ir ekspertų yra pripažinti svarbiais.

Energetinio saugumo bei plėtros tyrimų išdavoje buvo sukurti energetinio saugumo analizės ir vertinimo teorinius principai bei saugumo lygio kriterijai, sudaryta energetinio saugumo vertinimo metodika, įvertintos energijos tiekimo trumpalaikių ir ilgalaikių trikdžių ir avarijų pasekmės. Parengta Lietuvos sumaniųjų tinklų koncepcija. Remiantis šiais rezultatais sukurti Lietuvos energetinio saugumo ir ateities energetikos technologijų optimalaus integravimo į Lietuvos energetinę sistemą modeliavimo programiniai paketai. Atlikti patikimumo skaičiavimai elektros perdavimo tinkluose, didžiųjų miestų centralizuoto tiekimo sistemose, dujų tiekimo sistemoje pakėlė Lietuvos kompetenciją gebėti savo energetikos sistemų patikimumą vertinti deramu tarptautiniu lygiu. Rezultatais jau pradėjo naudotis Energetikos ministerija ir energetikos įmonės.

Greta tarptautinėmis mokslinėmis publikacijomis vertinamų antrojo uždavinio sprendimo rezultatų buvo sukurtos naujos ir patobulintos esamos energijos gamybos, kaupimo, konvertavimo ir efektyvaus vartojimo medžiagos, technologijos ir sistemos, gauti technologijų ir gaminių diegimo aktai, patentai ar pateiktos jiems paraiškos. Grupė projektų buvo skirti kuro elementuose naudojamų medžiagų tyrimams, fotovoltiniams elementams naudojamų technologijų ir medžiagų struktūros ir sandaros parinkimui, vandenilio gavybos, saugojimo problemoms. Dalis projektų buvo skirti energiją tausojančių, kaupiančių ir konvertuojančių medžiagų bei technologijų kūrimui. Tai teršalų emisiją mažinantys degimo procesai ir technologijos, energetiškai efektyvios (grafenas, atitvarų izoliavimo) medžiagos. Kita dalis sprendė efektyvius šviesos vartojimo (gatvių apšvietimas, kietakūniai šviesos šaltiniai), pastato ir atsinaujinančios energijos išteklių dermės klausimus. Rezultatų technologinė parengtis įvairi, bet kai kurie jų pasiekė naujo produkto demonstravimo lygį. Šiais rezultatais buvo remtasi rengiant Sumanios specializacijos prioritetų 2014-2020 metais kryptis „Energetika ir tvari aplinka“ bei „Nauji gamybos procesai, medžiagos ir technologijos“. Sukurta nauja mokslinė ir technologinė infrastruktūra naudojama naujame MTEP bei inovacijų kūrimo etape.

Tokia daugialypio probleminio turinio Programa sudarė sąlygas bendrauti skirtingų mokslo sričių, krypčių ir institucijų mokslininkams, atvėrė galimybes fundamentinių ir taikomųjų mokslų specialistams sinergiškai bendradarbiauti. Tai neabejotinai prisidėjo ir prisidės ateityje prie naujos MTEP kokybės ir atliktų tyrimų universalumo. Pažymėtina, kad daugumoje projektų dalyvavo doktorantai bei antros studijų pakopos studentai, kurie dirbo su šiuolaikine aparatūrą, naujomis medžiagomis ir įgijo naujų žinių perspektyviose srityse.

Programos rezultatais gali naudotis mokslo ir studijų institucijos, ministerijos, agentūros, savivaldybės, verslo įmonės ir kiti mokslo pasiekimais suinteresuoti šalies subjektai. Rezultatų įvairovė ir kokybė įgalina Lietuvos ir užsienio mokslininkus bei verslininkus plačiau bendradarbiauti Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programoje Horizon2020, kitų tarptautinių programų veiklose. Projektų santraukos, publikacijų sąrašas leidžia žinybas, verslo ir mokslo subjektus identifikuoti bendrus interesus, preliminariai įvertinti bendradarbiavimo galimybes.

Programos vykdymo moksliniai rezultatai apibendrinti kasmetinėse programos ataskaitose.

Detalesnė informacija apie nacionalinės mokslo programos „Ateities energetika“ vykdymą pateikiama čia.

Atgal
 

 

Norėdami Jums pasiūlyti visaavertes paslaugas mūsų interneto svetainėje, prašome leisti įrašyti Jūsų kompiuteryje (įrenginyje) tam tikrą informaciją – slapukus (angl. „cookies“). Slapukus naudosime atpažindami Jus, kaip ankstesnį svetainės lankytoją ir rinkdami svetainės lankomumo statistiką. Jūs bet kada galite peržiūrėti, kokią informaciją (slapukus) įrašome. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jūs taip pat turite teisę nesutikti, kad slapukai būtų įrašomi Jūsų kompiuteryje (įrenginyje), tačiau tokiu atveju kai kurios svetainės funkcijos Jums gali būti neprieinamos.
Informaciją apie tai, kokie slapukai įrašomi ir kaip juos galite pašalinti, rasite čia.

Slapukų saugojimas: Išjungtas Sutinku